W tym miejscu publikujemy najczęstsze pytania naszych czytelników, jakie pojawiają się w trakcie montażu anten, odbioru sygnału satelitarnego, obsługi tunerów czy też możliwości odbioru polskich programów za granicą ...

Najczęściej pojawiające się pytania techniczne ...

1. Montuję antenę dokładnie według opisu i nie mam sygnału. Co robię źle?
2. Czy wielkość anteny satelitarnej ma znaczenie na odbiór?
3. Zmieniłem / Zmieniłam dekoder aby odbierać programy HD, podpięty jest do starej anteny i nie mam sygnału. O co chodzi?
4. Mam dekoder dwu głowicowy i tylko jeden kabel. Jak go podłączyć?
5. Oglądając program od czasu do czasu "mrozi" mi obraz tzw. stopklatka. Co jest tego przyczyną?
6. Co może zakłócać sygnał satelitarny?
7. Podczas pochmurnej / deszczowej pogody zanika mi obraz. Dlaczego?
8. Dekoder pyta o kod dostępu / PIN, jaki?
9. Dekoder prosi o PIN przechodząc po programach, dlaczego?
10. Nie chcę dekodera z danej platformy bo mam własny. Czy jest taka możliwość?
11. Chcę skorzystać z opisu ustawienia anteny ale mam inną platformę. Czy to się czymś różni?
12. Czy potrzebna jest zgoda na montaż anteny?
13. Jestem zagranicą w .... Czy mogę odbierać polskie programy lub ofertę platformy C+/CP/n.
14. Dokładnie przeczytałem opis o ... jednak nie znalazłem odpowiedzi na ...


Odpowiedzi na pytania ... 

Montuję antenę dokładnie według opisu na waszych stronach i nie mam sygnału. Co robię źle?

 

Odp. Można  zapytać czy to dział magii. Są rzeczy, które ciężko stwierdzić na podstawie tak zadanego pytania na odległość. Proszę zobaczyć jak długi jest opis np. z montażu n, a więc jest dużo sytuacji, w których mogą pojawić się problemy.
W większości przypadków jest to pośpiech, zły kierunek naszej anteny lub po prostu nasze niedopatrzenie. Rzadkością natomiast uszkodzony sprzęt, ale tego  na odległość nie stwierdzę. Pocieszające jest to, że większość osób które wykonują montaż samodzielnie w/g. moich opisów odnoszą zamierzony efekt nie zgłaszając przy tym żadnych zastrzeżeń o napotkanych nieprawidłowościach w opisie.
Myślę więc, że czytając dokładnie raz jeszcze na spokojnie opis - uda się. Jeśli natomiast jesteś w 100% pewien, że wszystko robisz poprawnie w pierwszej kolejności sprawdź u kogoś swój dekoder (pamiętając, iż HD ma ciut wyższe wymagania co do precyzji ustawienia anteny), w drugiej kolejności konwerter.

Czy wielkość anteny satelitarnej ma znaczenie na odbiór?

Odp. Oczywiście. Wszystko co nadawane ma swój zasięg do tego dochodzą przeszkody w postaci warunków pogodowych. Starałem się dokładnie opisać to przy montażu n-ki, gdyż przy tej platformie miało to największe znaczenie z racji kompresji sygnału. Aktualnie wszystkie nasze platformy oferują kanały HD, jeśli się więc na nie zdecydujesz od razu pomyśl o antenie min. 80cm.

Zmieniłem dekoder aby odbierać programy HD, podpiąłem do starej anteny i nie mam sygnału. O co chodzi?

Odp. 1. Jeśli była to mała czasza sygnał jest zbyt słaby, zawiera dużą liczę błędów by tuner był wstanie go prawidłowo wyświetlić na Twoim TV. Spróbuj ją delikatnie poprawić jeśli to nie pomoże konieczna będzie wymiana na większą czaszę.
Odp. 2. Jeśli masz dużą antenę zrób jej lekką korektę by sygnał był "czysty", jeśli to nie pomoże może czas na wymianę konwertera.
Odp. 3. Jeśli masz przełącznik DiSEqC sprawdź czy masz prawidłowe ustawienia w menu dekodera.

Mam dekoder dwugłowicowy i tylko jeden kabel. Jak go podłączyć?

Odp. Masz trzy wyjścia. Pierwsze szczegółowo opisane w dziale technicznym "montaż n" czyli wymiana konwertera i pociągnięcie drugiego kabla. Drugie rozwiązanie to zakup specjalnego urządzenia np. Multi Band Converter 9640 S. Niestety cena jest trochę wygórowana. Trzecie rozwiązanie to ustawienie w dekoderze by korzystał tylko z jednej głowicy. Kabel podłączasz wtedy do pierwszej głowicy.

Oglądając program od czasu do czasu "mrozi" mi obraz tzw. stopklatka. Co jest tego przyczyną?

Odp. W 95% dotyczy to anteny lub połączenia jej z tunerem. Pierwsze co należy zrobić to sprawdzenie połączenia. Upewnij się że jest dobrze wkręcona f-ka (skrętka) na kabel oraz do dekodera, oraz czy przy antenie kabel nie uległ czynnikom atmosferycznym, w razie czego popraw to.
Jeśli chodzi o antenę sprawdź poziom sygnału na kanale który oglądasz, jeśli jest słaby lub poziom bardzo skacze musisz precyzyjnie ustawić antenę, bądź wymienić na większą.
1% przypadków to brak odpowiedniej wentylacji dekodera, które powoduje jego przegrzanie.
1% początki uszkodzenia dekodera lub konwertera.
1% odpowiedź banalna, ale możliwa. Na twoją antenę usiadł ptak przysłaniając konwerter - u mnie zjawisko częste bo mam miłośnika gołębi w pobliżu ... - ja radzę sobie z tym w ten sposób, iż przy antenie zamontowałem brzęczyk z samochodzika zabawki (titek). Dwa cieniutkie kabelki wraz z kablem antenowym do domu, bateryjka i w razie takiego przypadku uruchamiam go w celu odstraszenia latającego intruza.
1% zakłócenia, przypadek rzadki ale w dobie różnych urządzeń elektronicznych możliwy - staraj się go wyeliminować np. wymień kabel satelitarny na lepszy (z lepszym ekranowaniem),
a gdzie podział się ostatni procent - tego nie wiem, ale zostawiam na wszelki wypadek ...

Co może zakłócać sygnał satelitarny?

Odp. 1. Pogoda a dokładniej "ciężkie" chmury, opady deszczu bądź śniegu - z tym można poradzić sobie większą anteną,
Odp. 2. Rosa na antenach siatkowych
Odp. 3. Zalegający śnieg na konwerterze / czaszy
Odp. 4. urządzenia emitujące fale jak centralki przenośnych telefonów (w szczególności pracujące w zakresie 1900MHz), sieci WI-FI a nawet nadajniki GSM, staraj się kłaść wtedy kabel z dobrym ekranem i jak najdalej od takich urządzeń,
Odp. 5. Jakakolwiek przeszkoda pomiędzy naszą anteną a satelitą, a więc dom, drzewo (częste przypadki gdy montaż był robiony w zimie, na wiosnę doszły liście i problem bo wcześniej było), pranie sąsiada ... czasami śmieszne rzeczy ale powodujące flustracje użytkowników,
Odp. 6. Ruszająca się antena pod wpływem wiatru - takie też już widziałem w trakcie montażu, których uchwyty były lekko mówiąc bardzo cieniutkie ...

Podczas pochmurnej / deszczowej pogody zanika mi obraz. Dlaczego?

Odp. Czynniki atmosferyczne jak deszcz, śnieg bądź chmury powodują osłabienie sygnału. Możesz spróbować precyzyjniej ustawić antenę lub o ile jest ustawiano idealnie, wymienić na większą.
Rzadkim przypadkiem może być też dostawanie się wody pod F-kę z konwertera - wtedy wystarczy ją zabezpieczyć poprzez osłonę z konwertera lub gumowe zabezpieczenie.

Dekoder pyta o kod dostępu / PIN, jaki?

Odp. O ile nie zmieniłeś kodu fabrycznego standardowe to:
w dekoderach Cyfry+ - 0000 
Cyfrowego Polsatu - 0000
w nBox i nBox recorder (platforma n) - 1234
w dekoderach TP - 0000
Jeśli zmieniałeś fabryczny kod w dwóch pierwszych przypadkach możesz go przywrócić do fabrycznego poprzez internet lub (dotyczy każdej platformy) zadzwoń do biura obsługi z prośbą o skasowanie kodu PIN do ustawień fabrycznych z powodu zapomnienia.

Dekoder prosi o PIN przechodząc po programach, dlaczego?

Odp. zastała ustawiona tzw. blokada rodzicielska lub kategoria wiekowa na kanałach - możesz ją wyłączyć znając kod PIN w ustawieniach dekodera.
Nie opiszę jak to zrobić z uwagi na mnogość dekoderów, od tego jest instrukcja. Jeśli gdzieś ją zapodziałeś ściągnij ją z odpowiedniego działu tunery danej platformy.

Nie chcę dekodera z danej platformy bo mam własny. Czy jest taka możliwość?

Odp. I tak i nie - dlaczego? Jest kilka takich czynników. Po pierwsze którą platformę masz na myśli, po drugie czy twój tuner na to pozwoli.
Jeśli chodzi o platformy - Najprościej jest z Cyfrą+ - wystarczy tuner z obsługą Seca3 lub moduł dostępu CI. Jeśli chodzi o moduły Cyfra oferuje swój własny lub możesz wybrać Aston-a (dla programów HD od wersji 2,17).
Inne moduły które możesz wykorzystać to dla programów SD: Matrix, a dla HD: DiabloCam, T-Rex - dwa ostatnie wymagają wgrania odpowiedniego oprogramowania.
Jeśli chodzi o Cyfrowy Polsat tylko z ich modułem CI.
Jeśli chodzi o platformę n niestety nie ma takiej możliwości.
I uwaga na koniec. Bywa tak, że pomimo posiadania modułu nadal będą problemy z odbiorem z uwagi na złą ich współpracę z waszym tunerem. Dlatego najlepiej to sprawdzić przed zakupem u sprzedawcy.

Chcę skorzystać z opisu ustawienia anteny ale mam inną platformę. Czy to się czymś różni?

Odp. Jeśli chodzi o nasze platformy Cyfrę+, Cyfrowego Polsatu, n, tp czy też TNK  - to nie. Każda bowiem korzysta z Hot Birda 13'E, oraz można zastosować zeza na Astrę 19,2'E.
W niektórych tylko starszych dekoderach był problem z przełącznikiem DiSEqC który odpowiada za przełączenie sygnału pomiędzy konwerterami. W takich sytuacjach musisz zastosować przełącznik ręczny lub na pilota.
Jeśli zaś ustawiasz antenę na inną satelitę, sam montaż przebiega podobnie, różnić się będzie tylko kierunek ustawienia anteny i skos.

Czy potrzebna jest zgoda na montaż anteny?
Odp. Tak i nie. Jeśli masz własny dom, żadnej zgody na montaż nie potrzebujesz (wyjątek stanowi budynek zabytkowy). Sytuacja zaczyna się komplikować gdy mieszkanie wynajmujesz. Zarządcy budynków mogą bronić swojej własności, lecz i ty masz swoje prawa. Pierwszym Twoim krokiem przed instalacją powinno być skierowanie pisma z wnioskiem o udzielenie zgody na montaż anteny określający miejsce i sposób jej montażu (proponuję zrobić to osobiście za potwierdzeniem odbioru na kopii). Odpowiedź powinna być udzielona w terminie 30 dni (jej brak uznawany jest za akceptację wniosku). W przypadku przychylnej odpowiedzi możesz przystąpić do montażu. W przypadku odpowiedzi negatywnej pozostaje próba polubownego załatwienia, powołując się na przepisy prawne lub rozpatrzenie przez sąd. Głośną sprawą był wniosek UOKiK i dotyczyła Katowic - jego finał możesz przeczytać TU (*.pdf) m.in. na tej podstawie warto dochodzić swoich praw. Inne sytuacje dotyczące anten w UE i obcokrajowców możesz przeczytać TU lub TU (*.pdf). 

Jestem zagranicą w .... Czy mogę odbierać polskie programy lub ofertę platformy C+/CP/n.

 

Odp. Odpowiedzi na te pytanie są dwie: prawna i techniczna. W zależności jaką platformę wybierzesz musisz liczyć się z tym, że w większości przypadków wywóz sprzętu za granicę jest niezgodny z umową jaką zawierasz z nadawcą. Całkowitą dowolność dają jedynie oferty pre-paid lub programy FTA - niekodowane. Drugi aspekt to zasięg sygnału z satelity w tym wypadku Hot Bird/a 13'E. Możesz go sprawdzić w dziale Orbita/Satelity - Hot Bird, gdzie znajdziecie linki do map zasięgu.  

Dokładnie przeczytałem opis o ... jednak nie znalazłem odpowiedzi na ...

Odp. Skorzystaj z naszego forum które zostało specjalnie ku temu stworzone ...

14-06-2010 GreGoR

 

 

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.

Komentarze

 • Jak najłatwiej ustawić antenę sat?Najłatwiej i najdokładniej można ustawić antenę sat gday mamy do niej dostęp by móc nią obracać i równocześnie widzimy telewizor.A co zrobić gdy nie mamy takiej możliwości bo jak w moim przypadku antena jest na dachu?Znalazłem bardzo proste rozwiązanie.Potrzebne sa np.dwa laptopy z zainstalowanym skeypem.Jeden laptop ustawiłem przed telewizorem i połączyłem się przez skeypa z drugim laptopem.Po ustawieniu pierwszego laptopa w ten sposób że na tym drugim widziałem te dwa parametry tzn.siła i jakość ,wszzedłem na dach i zacząłem ustawiać antenę patrząc na ekran tego drugiego jak na telewizor.Trwało to około 15 min.takie ustawienie jest dokładniejsze niż przy pomocy przyżądu przez byle fachowca który za taką usługę bierze od 50 do 100 zł i itaknie ustawi tak dobrze bo wiem to z własnego doświadczenia.Powodzenia.
 • Zapewne wystarczy drobna korekta ustawień czaszy. Można przypuszczać, że głowica w obecnym dekoderze jest słabsza i dlatego zrodził się problem ... 

 • Mam taki problem. Przez dwa lata posiadałem Cyfrowy Polsat. Wszystko było ok. Teraz postanowiłem przejść do C+. Z tego co mi się wydaje to ten sam satelita czyli ustawienia anteny powinny być takie same ( może się mylę to proszę od razu o sprostowanie ). Z anteną nic nie kombinowałem zamieniłem tylko dekodery. I tu zaczęły się problemy. Niektóre kanały nie działają a inne po pewnym czasie się krzaczą. Antena jest od CP ustawiana przez montera. Dekoder do C+ to Pace. Może w tym jest problem. Proszę o pomoc bo już nie wiem co mam robić. W internecie jest dużo informacji ale nic konkretnego. Z góry dziękuje za pomoc
 • Nie napisałeś o jaką platformę chodzi. Domyślam się że TNK.
  Spróbuj zaktualizować soft (dedykowany jeśli rzeczywiście chodzi o TNK).

  Jeśli to nie pomoże - trzeba będzie poprosić o pomoc kogoś w polsce, gdyż nie ma możliwości kontaktu z biurem TNK poza granicami kraju na podane numery call center.
 • witaj,aktywowalem karte przez internet ale w odbiorniku digit s2 cd ta aktywacja nie chce sie zaakceptowac i odbiornik nie jest w stanie dzialaè,mieszkam w czechach, prosze o rade
 • witam mam problem z ustawieniem anteny podlaczylem zeby dzialal na 1 kablu ustawiam w dekoderze i nie lapie wogole hotbirda wcale gdzie astre mam 100% calosc sygnalu mam 80% krecac antena tylko pogorszam jakosc prosze o pomoc
 • Napisz do mnie przez formularz kontaktowy, z opisem problemów.

 • Jeszcze miesiąc tej n platformy nie mam (będzie za parę dni). Mam ustawienia 80i 100 na jedynce 1 i 86i 100 na 2. Po tygodniu wymieniłem zasilacz od n box HDTV recorder, bo przestał działąć. Dalej bardzo wolno, albo wcale nie chcę się przełączać po kanałach, a bywa,że wyłącza się. Na dekoderze działa to trochę szybciej, chociaż nie zawsze. Nie piszę dlatego,że chcę narzekać, ale dlatego,że nie wiem jak mam sobie z tym poradzić.Anteną zainstalował instalator tego sprzętu, ale problemy były i są. Mam Samsunga i kino też. Sprzęt jest nowy a jak połączyć to wszystko razem żeby razem działało, brak jakichkolwiek informacji. To chyba typowy sprzęt i typowy sposób użytkowania. Jak na forunm zgłosiłem problem, to zamiast jakiejś rady, tylko uwaga,że nie ma problemów, a ja psuję opinię platformie n . Do autora tego postu dostępu brak.Do kogo można się zwrócić o pomoc? Kto wie o co w tym chodzi? B.Klimkiewicz.
 • mieszkam w kamienicy nie mam balkonu wlasciciel nie zgodzil sie zeby antene zawiesic na dachu, jedyna mozliwosc to ustawienie anteny z sypialni na hotbirda ale niestety w odleglosc okolo 10m znajduje sie druga kamienica okolo 50 m wysoka,czy jest jakas mozliwosc aby zlapac sygnal? prosze o pomoc
 • brak sygnału to co lubie :(

z innej beczki

Masz kota? Jeśli tak, zapraszamy na nową stronę: Koty Domowe Tygrysy. Znajdziesz tam odpowiedzi i porady na częste pytania czym bawi się kot, czym karmić, zagrożenia, czy można go czegoś nauczyć. Te i inne zagadnienia znajdziesz w domowych tygrysach.

koty domowe, rasowe oraz podwórkowe w jednym miejscu

Zapraszamy

Portal HDTV-SAT.EU
Nasze strony zawsze znajdziesz pod adresem:
www.hdtv-sat.eu
Telewizja satelitarna bez tajemnic ...
przyjazna dla Was strona
.
Teraz także w wersji mobilnej.
 
Generowanie strony [s]: 0.0062

Portal HDTV SAT Telewizja Satelitarna bez tajemnic ...  

 Strona główna HDTV-SAT.EU     Dekodery SATelitarne     Kanały telewizyjne     Galeria, foto, zap     Encyklopedia

Nawigacja