Antena satelitarna Cyfrowego PolsatuMontaż anteny satelitarnej samemu - wcale nie musi być trudny. Tu opisałem jak przy kawie w miłym towarzystwie montowałem antenę Cyfrowego Polsatu. Dodatkiem był montaż dwóch konwerterów tzw. zez - jeden skierowany na Hot Bird 13'E, drugi ASTRA 19'2E - gdzie swoje niekodowane programy posiada m.in. TVP (TVP Historia, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia oraz TV Trwam).

Zestaw Cyfrowego Polsatu: dekoder (w tym wypadku był to Samsung DSB S-305G), czasza, konwerter ...

Jak zapewne zauważyliście do pełni szczęścia brakuje uchwytu tzw. fajki, kabla koncentrycznego oraz złączek F.

 

Co będzie potrzebne do montażu anteny?

- wiertarka udarowa + wiertła,
- śrubokręt krzyżakowy,
- komplet kluczy nasadowych lub płaskch,
- Ostry nożyk oraz obcążki.

 

 

 


 

 

    JEŚLI USTAWIASZ ANTENĘ SATELITARNĄ I BRAK SYGNAŁU - NIE PRZEJMUJ SIĘ. NIE KAŻDEMU WYCHODZI I NIE KAŻDY MUSI BYĆ MONTEREM.

 

Regulacja anteny to już nie majątek, zaoszczędzisz dalsze nerwy związane ze znalezieniem sygnału a dla fachowca ze sprzętem pomiarowym to raptem 5 minut !!!


 

 

Zabieramy się do pracy. Na początek złóżmy antenę:

Na początek uchwyt ...

Nie dokręcaj mocowania kąta anteny zbyt mocno bo będzie trzeba ustawić go potem względem satelity ...

Zakładamy uchwyty na maszt (tzw.fajkę) i dokręcamy mocowanie do anteny ...

Następny etap zakładamy pałąk trzymający konwerter ....

Po zamontowaniu konwertera mamy złożoną antenę, lecz pomyśl jeszcze nad sąsiednią pozycją Hot Bird/a (13'E) jaką jest Astra (19,2'E), da Ci to dostęp do dodatkowych programów niekodowanych tzw. FTA np. TVP Info, TVP Historia, TV Trwam i wielu innych. Do tego celu potrzebujesz drugi konwerter z dłuższą szyjką (ten z zestawu ma ją zbyt krótką by zamocować zeza), uchwyt tzw. zez, oraz przełącznik DiSEqC 2,1.

zez zamontowany ...

 

Teraz czas przygotować kable którymi połączymy nasze urządzenia ... bierzmy się zatem do pracy. Jeśli montowałeś jeden konwerter od razu ciągniesz cały potrzebny odcinek od anteny po tuner. Gdy zaś dwa lub więcej jeszcze w domu możesz zrobić sobie odcinki od konwerterów po tył czaszy gdzie ja zazwyczaj montuję przełącznik DiSEqC. Poniżej możesz zobaczyć o co chodzi ...

rys.1 rys.2

Na końcu kabla podcinamy koszulkę około 11mm uważając przy tym by nie naciąć siatki (rys.1). Następny krok, ucinamy oplot wraz z izolacją na 8mm od końca (rys.2).

rys.3     rys.4

Krok 3 - oplot przekręcamy na koszulkę kabla (rys.3) . Następnie wkręcamy złączkę F, koniec kabla ma wystawać max. 2 mm.

Jeszcze uwaga - po przycięciu kabela sprawdź by końcówka była bez zadzioru, obcięcie ma być płaskie - nie na szpic.

 

Dokręcamy złączki F do konwerterów przeciągamy kable i zabieramy złożoną antenę w miejsce jej montażu.

Przed założeniem anteny musisz jeszcze umocować solidnie maszt (fajkę). W tym wypadku przytwierdzony jest do balustrady balkonu, jeśli będziesz mocował w murze kup solidne kołki, gdyż ostatnio w marketach koszulki są niczym nie przypominające koszulek do kołków. Rozlatują się w rękach, więc delikatny podmuch i antena będzie udawać latawiec.

Zakładamy antenę na maszt, dokręcając lekko śruby tak by szło korygować ustawienie.

 

 

Kładziemy kabel - porady praktyczne.

1. Podstawowa zasada - NIGDY NIE ZAGINAJ KABLA !!! - w ten sposób unikniesz jego uszkodzenia.

2. Pamiętaj o tym by używać sprawdzonych kabli, a nie wynalazku typu "no name".

3. Unikaj bliskiego kontaktu kabla od nadajników GSM bądź centralek do telefonów przenośnych.

4. Dbaj o estetykę budynku, kabel przeciągaj starannie, niech nie wisi - od tego wymyślono uchwyty, tunele kablowe, możesz wykorzystać parapet do jego ukrycia itp.

5. Pamiętaj iż każde nawet najlepsze połączenie to strata - staraj się więc dokładnie przewidzieć długość potrzebnego kabla.

6. Gdy wiertasz otwór w ścianie pamiętaj by szedł pod skos - czyli niżej na zewnątrz, wyżej wewnątrz budynku - aby woda nie wchodziła w ścianę.

7. Jeśli masz taką możliwość wychodzący na zewnątrz kabel niech najpierw idzie w dół a dopiero potem do góry, podobnie jak pkt.6 chodzi o to by spływająca po kablu woda nie wchodziła w ścianę.

 

Najważniejsza część - ustawiamy antenę

Najlepiej kierować się wg. kompasu lub anteny sąsiada

zobacz jak opisałem to dla anteny n/ki - tu sprawa wygląda podobnie

  Gdy mamy połączone wszystkie kable, włącz tuner i przejdź w ustawienia sygnału. (edit .. wkrótce postaram się dokładniej opisać w tym miejscu regulację anteny ...)

Po zakończonej regulacji anteny, skręcamy wszystkie śruby anteny aby nam się nic nie ruszało - cały czas upewniając się, że przy dokręcaniu anteny jej nie przestawiamy - zasada: raz prawa śruba, raz lewa znów prawa itd. Wychodzimy z ustawień i przełącz tuner na któryś z kanałów FTA np. TVP Polonia, VIVA - jeśli masz obraz OK, i przejdź na kanał CPolsatu - jeśli brak obrazu poczekaj cierpliwie na aktywację karty.

Teraz pozostało posprzątać, wypić kawę przy telewizorze i do domu ...

A gdyby coś poszło nie tak, polecam lekturę w dziale technicznym - Gdy masz problemy z telewizją satelitarną - pytania / odpowiedzi 


 

    JEŚLI USTAWIASZ ANTENĘ SATELITARNĄ I BRAK SYGNAŁU - NIE PRZEJMUJ SIĘ. NIE KAŻDEMU WYCHODZI I NIE KAŻDY MUSI BYĆ MONTEREM.

Odwiedź nasz katalog i poszukaj instalatora. Regulacja anteny to już nie majątek, zaoszczędzisz dalsze nerwy związane ze znalezieniem sygnału a dla fachowca ze sprzętem pomiarowym to raptem 5 minut !!!   


Tak wygląda antenka na budynku ...

 

 Jeszcze słowo końcowe. Co nie podobało mi w tej antenie? Plastik - czyli pałąk łączący antenę z konwerterem oraz tylnie mocowanie. Zdecydowanie wybrałbym / gdyby była taka możliwość / metalowe ...

 

02-09-2008 GreGoR

 

 

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.

Komentarze

 • Witam;
  bardzo przydatna instrukcja, dzięki.
 • Polecam tekst zamieszczony odnosnie montazu tv sat
 • Bardzo dobra i dokładna instrukcja montażu anteny satelitarnej, konwektorów i podłączenia kabli.
  Dziękuję bardzo.
 • Rewelacyjna instrukcja wielkie dzięki bardzo!!! pomogła
 • Nie będę ścigać jeśli chcecie sobie ją wydrukować i trzymać na własny użytek.  Po to napisałem ten tekst i od paru dobrych lat jest to w sieci - by z tego korzystać.


  Lecz w przypadku znalezienia go na innej stronie - a już o sprzedaży jako ebook nawet nie wspominam - ja zwykle uruchamiam procedurę łamania praw autorskich wraz z odszkodowaniem. A że łatwo to wychwycić parę osób już się przekonało. Mimo, że próbowali pozmieniać częściowo tekst na własny.

 • Przydatny poradnik czy jest objety prawami autorskimi ???
 • Super instrukcja udało sie dzieki czy to jest objete prawami autorskimi chce tosobie wydrukowac
 • Instrukcja ok.

z innej beczki

Masz kota? Jeśli tak, zapraszamy na nową stronę: Koty Domowe Tygrysy. Znajdziesz tam odpowiedzi i porady na częste pytania czym bawi się kot, czym karmić, zagrożenia, czy można go czegoś nauczyć. Te i inne zagadnienia znajdziesz w domowych tygrysach.

koty domowe, rasowe oraz podwórkowe w jednym miejscu

Zapraszamy

Portal HDTV-SAT.EU
Nasze strony zawsze znajdziesz pod adresem:
www.hdtv-sat.eu
Telewizja satelitarna bez tajemnic ...
przyjazna dla Was strona
.
Teraz także w wersji mobilnej.
 
Generowanie strony [s]: 0.0051

Portal HDTV SAT Telewizja Satelitarna bez tajemnic ...  

 Strona główna HDTV-SAT.EU     Dekodery SATelitarne     Kanały telewizyjne     Galeria, foto, zap     Encyklopedia

Nawigacja