konwerterKonwerter to nieodzowny element w zestawie antenowym. Służy do odbioru sygnału satelitarnego, który jest wysyłany z satelity, odbijając się od lustra czaszy zostaje wychwycony przez wspomniane urządzenie. Oczywiście jest to bardzo uproszczony opis bez zbędnej paplaniny technicznej ...

Wracając do sedna, czyli jaki konwerter będzie potrzebny do twojej instalacji ...

Aby odpowiedzieć na to pytanie potrzebujesz wiedzieć jaką instalację antenową planujesz zrobić tzn. czy planujesz odbiór z jednego czy też z kilku satelitów oraz ile tunerów będzie korzystać z anteny. Jest to o tyle istotne, gdyż nie przemyślenie tego na tym etapie spowoduje dodatkowe koszty. Dlaczego? Jeśli będziesz chciał do konwertera typu SINGLE podpiąć tuner który ma dwie głowice - jak np. tuner N-ki recorder lub dwa tunery - będzie to niemożliwe i konieczna będzie jego wymiana na konwerter typu TWIN. A więc nie obejdzie się bez ponownego zakupu.

Rodzaje konwerterów ...

Teraz postaram się przedstawić ich pełną gamę oraz który do czego.

Na początek podstawowy konwerter który umożliwi odbiór z jednego satelity dla jednego tunera z jedną głowicą.

    SINGLE

i teraz pytanie - jaki i za ile ..... wg. mnie najtaniej i najlepiej się sprawujący to Golden 201 (i nie jest to reklama tylko fakt) - jest tani, współczynnik szumu 0,2dB - mi z pojedynczych najlepiej się sprawuje. Jeśli jednak będziecie w sklepie i takowego nie będzie starajcie się wystrzegać konwerterów w ciemnych kolorach, powód jest prosty, w lato będzie narażony na promienie słoneczne i będzie się nadmiernie nagrzewał, co może doprowadzić do "wariowania" elektroniki lub nawet jej uszkodzenia. Koszt zakupu będzie się wahał w granicach 20 - 50 zł w zależności od wybranego modelu oraz oczywiście marży sprzedawcy.

 

Aby podłączyć dwa tunery jednogłowicowe lub tuner dwugłowicowy potrzebny będzie konwerter

     TWIN

tak jak poprzednio polecę z tych co mam w swojej instalacji, Golden-a GI-202 lub MAXIMUM 0,2 z tym że mimo iż MAX jest droższy jest ciut słabszy w sile sygnału ... Koszt zakupu będzie się wahał w granicach 40 - 90 zł.

 

  

Bardziej wymagający do instalacji maksymalnie czterech wyjść z konwertera np. na dwa tunery dwugłowicowe lub  czterech jednogłowicowych potrzeba będzie zakupić konwerter typu

    QUAD

 

 

 

 

 

  

i na deser dla tych co chcą konkurować z kablówką konwerter na osiem wyjść

    OCTO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No dobrze a czego potrzebujemy by odbierać z dwóch i więcej satelit ?

Do tego celu musimy zaopatrzyć się taką ilość i rodzaj konwerterów ile chcemy odebrać satelit. Z tym, że musimy wziąć pod uwagę możliwości techniczne odbioru na co ma wpływ: jakim tunerem dysponujemy, położenie satelit z jakich chcemy odebrać sygnał (czy nie są za blisko siebie, bo nie zamontujemy potem konwerterów z braku miejsca). W tunerach Cyfry+ oraz N-ki lista z programami jest narzucona przez operatora i do dyspozycji mamy udostępniony odbiór z dwóch satelit: Hot Bird/a (13'E) oraz ASTRY (19,2E). Jeśli więc tuner nie pozwala na odbiór z innych satelit, nie ma sensu o ile zamierzamy mieć tylko ich tuner na dalszą rozbudowę o kolejne konwertery. Dodatkowo będziemy potrzebować przełącznik DiSEqC - opis tego urządzenia znajdziesz w zakładce akcesoria.

 

Możemy również pokusić się na konwerter typu MONOBLOCK. Co to takiego? Jest to konwerter który umożliwia odbiór z dwóch satelit i w swojej konstrukcji posiada wbudowany przełącznik DiSEqC. Ma wady i zalety - ja jednak wolę Wam opisać wady. Otóż z racji zwartej konstrukcji nie ma możliwości dokładnej regulacji takiego konwertera dla każdego satelity z osobna. Może zatem okazać się że gdy z jednego satelity będziemy mieli idealny odbiór, z drugiego będzie utrudniony odbiór i trzeba będzie to wypośrodkować - a nam zależy na ideale. Przy zakupie sprawdźcie zatem do jakiej czaszy (wielkość w cm) jest przystosowany konwerter. Tak jak poprzednio możecie w ofercie sprzedawców znaleźć:

 

    MONOBLOCK SINGLE

pozwoli nam na odbiór z dwóch satelit, na jednym tunerze jednogłowicowym ...

 

 

 

 

 

 

 

    MONOBLOCK TWIN

pozwoli nam na odbiór z dwóch satelit, na dwóch tunerach jednogłowicowych lub jednym tunerze dwugłowicowym.

 

15-03-2009 admwww

 

 

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.

Komentarze

  • Co do koloru konwerterów to się NIE zgadzam .kolor nie ma nic do rzeczy Jedne z najlepszych konwerterów to Inwerto black ultra sama nazwa coś mówi ,od 20 lat param się satkami i kiedzyś nie było praktycznie białych konwerterów ,przeważnie szare (Sharp),lub czarne np,cambrige,odwracając sytuacje to na zime najlepsze będą czarne ,poza tym konwerter Golden interstar monoblock singiel pokazany na zdjęciu nie działa z polskimi platformami ,domyślnie ma ustawiony diseq 1 na astrę.Nie ma też monobloca quada a to przy zestawach z nagrywarkami bardzo pożądany sprzęt

z innej beczki

Masz kota? Jeśli tak, zapraszamy na nową stronę: Koty Domowe Tygrysy. Znajdziesz tam odpowiedzi i porady na częste pytania czym bawi się kot, czym karmić, zagrożenia, czy można go czegoś nauczyć. Te i inne zagadnienia znajdziesz w domowych tygrysach.

koty domowe, rasowe oraz podwórkowe w jednym miejscu

Zapraszamy

Portal HDTV-SAT.EU
Nasze strony zawsze znajdziesz pod adresem:
www.hdtv-sat.eu
Telewizja satelitarna bez tajemnic ...
przyjazna dla Was strona
.
Teraz także w wersji mobilnej.
 
Generowanie strony [s]: 0.0055

Portal HDTV SAT Telewizja Satelitarna bez tajemnic ...  

 Strona główna HDTV-SAT.EU     Dekodery SATelitarne     Kanały telewizyjne     Galeria, foto, zap     Encyklopedia

Nawigacja