,, ... Łącza satelitarne pokonują fizyczne bariery i geograficzne odległości lepiej niż sieci naziemne. Rozwiązania satelitarne mogą zostać wdrożone prawie natychmiast, właściwie w każdym miejscu. Dodatkowo, łącza satelitarne są cenowo ekonomiczne (użytkownicy płacą jedynie za pojemności, które potrzebują) w przeciwieństwie do wysokich kosztów budowy naziemnych infrastruktur, które w przyszłości mogą stać się bezużyteczne lub nieadekwatne. Unikatowa zdolność transmisji tego samego sygnału do wielu punktów w granicach geograficznego zasięgu sprawia, że satelita jest idealnym rozwiązaniem dla transmisji sygnałów telewizyjnych i radiowych''.

ses-astra.com

     Często ktoś nowy w dziedzinie sat, o dużych aspiracjach wpada na pomysł by móc odbierać obraz ze wszystkich satelit. Niestety jest to niemożliwe. Dlaczego?

Wstęp 

Otóż pomijając fakt znacznych inwestycji w sprzęt (obrotnica, duża czasza) trzeba pamiętać iż sygnał docierający do naszych urządzeń ma ograniczony zasięg. W tym przypadku podstawową przeszkodą będzie horyzont. Wszystkie inne pozycje które są poza nim są dla nas niedostępne. Drugą ważną sprawą jest wiązka nadawcza z satelity kierowana na konkretny obszar - jak np. Sirius 3 gdzie duża część emitowana dla Skandynawii.

Biorąc powyższe za wskazówkę w Polsce możliwy odbiór jest do uzyskania od pozycji 72'E satelita Intelsat 4 po Intelsat 1R który znajduje się na 45'W. Oczywiście odbiór tych pozycji wymaga czaszy znacznych wielkości ale się da. Dla czasz o wielkości do 100cm realny odbiór jest w granicach od 53'E s.Express AM22 po 30'W Hispasat 1C ,1D. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Jaki powinien być skos konwertera (prawo, lewo) oraz co oczywiste - ustawienie Twojej anteny i zasięg satelity. O ile pozycje bliskie 13'E czyli popularnego Hot bird/a będą niekłopotliwe w ustawieniu nawet na zezie, to np. wycelowanie anteny w kierunku Hispasat/a wymaga nielada umiejętności.

mapa pozycji satelitarnych - w naszej galerii

Jak więc to pogodzić?

W moim dotychczasowym okresie z sat, analizując koszty związane z tym hobby twierdzę, iż najprostsze rozwiązanie to antena 90-120 cm i układ typu zez  na 4-5 pozycji satelitarnych (podobną rolę spełnia antena typu multifocus). Zaraz potem, wybrałbym antenę o podobnych wielkościach z obrotnicą. Pozwoli nam bowiem na zdecydowanie więcej, przy nie dużo większym nakładzie finansowym. Co dokładniej? Układ typu zez ma podstawową wadę - konwertery - które rozmieszone są stosunkowo blisko siebie, uniemożliwiając jednocześnie dorzucenia np. pozycji 16'E między 19'2 a 13'E. Ktoś powie, że istnieją jeszcze anteny toroidalne. Tak, ale miał je ktoś w okresie zimowym na dachu? Przy opadach śniegu z racji miejsc do odbicia sygnału, nie sprawdzą się. Śnieg będzie zalegał jak na półce co spowoduje zanik sygnału. W przypadku zastosowania obrotnicy - nie ma aż tylu problemów, lecz oczywiście i ona ma swoje wady. W szczególności dotyczyć to będzie osób "skakających" po programach z różnych pozycji satelitarnych. Przestawienie anteny chwilkę potrwa ...

antena satelitarna - typ multifocusAntena toroidalna

Zasięg sygnału - czytamy mapy ...

o tym już wkrótce ...

23-03-2009 admwww

 

 

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.

Komentarze

  • witam jakie programy pracują na eurobit3 i jak poszukać tę satelite

z innej beczki

Masz kota? Jeśli tak, zapraszamy na nową stronę: Koty Domowe Tygrysy. Znajdziesz tam odpowiedzi i porady na częste pytania czym bawi się kot, czym karmić, zagrożenia, czy można go czegoś nauczyć. Te i inne zagadnienia znajdziesz w domowych tygrysach.

koty domowe, rasowe oraz podwórkowe w jednym miejscu

Zapraszamy

Portal HDTV-SAT.EU
Nasze strony zawsze znajdziesz pod adresem:
www.hdtv-sat.eu
Telewizja satelitarna bez tajemnic ...
przyjazna dla Was strona
.
Teraz także w wersji mobilnej.
 
Generowanie strony [s]: 0.0045

Portal HDTV SAT Telewizja Satelitarna bez tajemnic ...  

 Strona główna HDTV-SAT.EU     Dekodery SATelitarne     Kanały telewizyjne     Galeria, foto, zap     Encyklopedia

Nawigacja