Majowe nowości w TVP HD

10 maja premierowa emisja zrekonstruowanego cyfrowo cyklu filmowego „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, a dwa dni później pierwszy odcinek skomplikowanych intryg w czeskim serialu kryminalnym „Cyrk Bukowsky” – to dwie nowe propozycje dla widzów od TVP HD.

Od 10 maja, w każdą niedzielę o godz. 21:25, TVP HD będzie emitować kolejne odcinki zrekonstruowanego cyfrowo „Dekalogu”. Po 26 latach od powstania cyklu, TVP HD zaprezentuje w zupełnie nowej jakości 10 filmów telewizyjnych zrealizowanych w oparciu o wspólny scenariusz Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza.

Rewitalizacja „Dekalogu” prowadzona była przez 9 miesięcy i zajęła 3 600 godzin. W trakcie prac dokonano m.in. korekcji barwnej, rekonstrukcji obrazu, rekonstrukcji i masteringu dźwięku oraz przeformatowania do wersji 16:9. Prace w większości były nadzorowane przez autorów zdjęć do „Dekalogu”, m.in.: Piotra Sobocińskiego, Witolda Adamka, Wiesława Zdorta i Krzysztofa Pakulskiego.

Nie ma wspólnego wątku łączącego kolejne historie „Dekalogu”, wszystkie rozgrywające się dramaty łączy za to miejsce akcji: szare PRL-owskie bokowisko z wielkiej płyty. Postacią, która spaja części „Dekalogu” jest również człowiek, którego rolę do końca trudno zinterpretować, a w którego wcielił się Artur Barciś. Tajemniczy nieznajomy przygląda się z boku wszystkim rozgrywającym się dramatom. Artur Barciś pojawił się w dziewięciu częściach cyklu. W „Dekalogu” wielu aktorów stworzyło wybitne i niezapomniane kreacje. W poszczególnych częściach widzowie zobaczą m.in.: Krystynę Jandę, prof. Aleksandra Bardiniego, Grażynę Szapołowską, Zbigniewa Zamachowskiego, i Jerzego Stuhra. Kieślowski porusza sumienia i dociera do wrażliwości odbiorców posługując się skromnymi środkami wyrazu. Całość dzieła przepięknie uzupełnia muzyka Zbigniewa Preisnera.

Z kolei od wtorku, 12 maja o godz. 23:00 widzowie TVP HD będą mogli zobaczyć 12-odcinkowy czeski serial kryminalny „Cyrk Bukowsky”. W skomplikowaną sieć intryg zostaje uwikłany wykładowca uniwersytecki, Nestor Bukowsky (Pavel Reznicek). Jego studentka i kochanka popełnia samobójstwo, policja sądzi jednak, że Edita Ticha nie odeszła sama z tego świata i że ktoś jej w tym dopomógł. Głównym podejrzanym staje się Bukowsky. Mężczyzna z dnia na dzień traci pracę, żonę i dach nad głową. Opuszcza Pragę w otrzymanej w spadku przyczepie campingowej i zaczyna obracać się w środowisku artystów cyrkowych. Okazuje się, że nikt nie wie kim naprawdę była Edita Ticha, córka kontrowersyjnego magnata medialnego: sumienną studentką, czy groźną manipulatorką? Tropy prowadzą do jej licznych kochanków, krąg podejrzanych poszerza się. Oryginalna, pełna nagłych zwrotów akcji fabuła i mroczny nastrój serialu sprawiły, że został doceniony zarówno przez publiczność, jak i krytyków – otrzymał nagrody m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Bar czy Festiwalu Filmowym w Pilźnie. Serial powstawał w czeskiej Pradze, w Gdańsku i na półwyspie Helskim.

źródło: TVPKomentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.

Portal HDTV-SAT.EU
Nasze strony zawsze znajdziesz pod adresem:
www.hdtv-sat.eu
Telewizja satelitarna bez tajemnic ...
przyjazna dla Was strona
.
Teraz także w wersji mobilnej.
 
Generowanie strony [s]: 0.0117

Portal HDTV SAT Telewizja Satelitarna bez tajemnic ...  

 Strona główna HDTV-SAT.EU     Dekodery SATelitarne     Kanały telewizyjne     Galeria, foto, zap     Encyklopedia

Nawigacja